• Historia integracji w naszej szkole

• „Szkoła dobra dla dziecka

o specjalnych potrzebach edukacyjnych,

to szkoła lepsza dla wszystkich dzieci”.

Ben Lindqvist

Idea uzyskania przez Szkołę Podstawową Nr2 w Woli zrodziła się w 1996 roku. Jej inicjatorem była pani mgr Barbara Bandoła – dyrektor placówki.

Do szkoły w tym czasie uczęszczało 14 uczniów z różnymi deficytami. Przy współpracy z rodzicami, specjalistycznymi ośrodkami oraz kadrą nauczycieli podjęto intensywne działania w celu ułatwienia dzieciom:

- dostępu do dodatkowych form rehabilitacji, terapii, pomocy specjalistów

- pokonywania barier architektonicznych

- pełnej asymilacji w społeczności szkolnej

- realizowania procesu dydaktycznego dostosowanego do indywidualnych potrzeb psychofizycznych

Dnia 22.10.1996 r. złożono do Urzędu Gminy w Miedźnej wniosek o Akceptację Koncepcji Prowadzącej do Uzyskania Przez Szkołę Podstawową Nr 2 w Woli – Statusu Szkoły Integracyjnej. Rada Gminy w Miedźna propozycję tę zaakceptowała 29.10.1996 r.

1 września 1998 r. utworzono w naszej szkole pierwsze dwa oddziały integracyjne. W klasie Ia podjęły pracę pani mgr Bogusława Jaromin i pani mgr Alicja Wiewióra, a w klasie II a pani  mgr Małgorzata Siewniak i pani mgr Iwona Strumińska. Powyższe nauczycielki napisały pierwszy „Program autorski dotyczący kształcenia integracyjnego na poziomie nauczania początkowego”.

W 1999 roku przeprowadzona została reforma oświaty, której skutkiem było m. in. rozdzielenie istniejącej szkoły na dwie instytucje. Klasy I – VI znalazły siedzibę w nowym budynku. Dyrektorem sześcioklasowej podstawówki została pani mgr Lucyna Laszczak.

W roku 2001 zmieniła się nazwa szkoły na Szkołę Podstawową nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Woli.

Obecnie nasza placówka prowadzi kształcenie w  klasach integracyjnych, na pierwszym i drugim poziomie edukacyjnym. W celu eliminowania deficytów rozwojowych uczniowie specjalnej troski korzystają ze specjalistycznych zajęć takich, jak:

- zajęcia rewalidacyjne

- zajęcia korekcyjno – kompensacyjne

- zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze

- zajęcia logopedyczne

- zajęcia z gimnastyki korekcyjnej

- zajęcia z pedagogiem lub psychologiem

- terapii biofeedback

- terapii Integracji Sensorycznej

Dzięki otwartej w 2004 roku w Woli krytej pływalni nasza oferta edukacyjna została wzbogacona o zajęcia na basenie.

W naszej szkole działa Koło Przyjaciół Integracji, które organizuje dla dzieci specjalnej troski: wyjazdy do kina, teatru, na wycieczki, wyjścia na basen, do kręgielni oraz bardzo różnorodne i ciekawe zajęcia warsztatowe.

Każdego roku nasze „dzieci integracyjne”  mają możliwość wystartowania w Gminnych Integracyjnych Igrzyskach Sportowych.

Od stycznia 2010 roku prowadzone są przez naszych nauczycieli zajęcia z wczesnego wspomagania rozwoju dla dzieci do 6 r. ż z różnymi deficytami rozwojowymi.  Są to następujące zajęcia: logopedyczne, fizjoterapii, Biofeedback, SI (integracji sensorycznej), zajęcia z surdopedagogiem i psychologiem.

Od roku szkolnego 2013/14 w naszej szkole jest również oddział przedszkolny - integracyjny. Do grupy sześciolatków uczęszczają uczniowie specjalnej troski.

W tym krótkim zarysie historii integracji widać, jak bardzo zależy nam na tym, by wszystkie dzieci czuły się w naszej szkole dobrze, by były dowartościowane i nie odczuwały swojej odmienności.