• Wczesne wspomaganie

• Wczesne wspomaganie rozwoju dzieci

„W celu stymulowania rozwoju dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami mogą być organizowane zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju dzieci. Zajęcia mogą być prowadzone w grupach 2-3-osobowych z udziałem ich rodziców. Zajęcia te mogą być organizowane w przedszkolu specjalnym i integracyjnym, w szkole podstawowej specjalnej i integracyjnej, w domu rodzinnym lub innym miejscu pobytu dziecka.

Skierowanie dziecka na zajęcia wczesnego wspomagania wydaje organ prowadzący na podstawie wniosku rodziców i opinii wydanej przez placówkę stwierdzającą konieczność prowadzenia takich zajęć.

Zakres wczesnego wspomagania rozwoju dziecka może dotyczyć rozwoju motorycznego, stymulacji polisensorycznej, rozwoju mowy i języka, orientacji i poruszania się w przestrzeni, usprawniania widzenia, słuchu, umiejętności samoobsługi i funkcjonowania w środowisku.” Autor: Teresa Serafin (Ministerstwo Edukacji Narodowej)

„Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka w Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II”

Ø  Pierwsze zajęcia terapeutyczne odbyły się w październiku 2009 r.

Ø  Obecnie terapią objętych jest siedmioro dzieci od 2 -7 lat.

Ø  Zajęcia wwr prowadzą: Joanna Amrozik –logopeda posiadający  kwalifikacje do terapii metodą Integracji sensorycznej SI.

Ø  Iwona Gajewska – Jakisz – psycholog,

Ø  Wioletta Orawiec – pedagog, Biofeedbac,

Ø  Renata Rataj – Buczek – rehabilitant

Ø  Ewa Sańkowska – surdopedagog

Zajęcia odbywają się w godzinach indywidualnie uzgadnianych z rodzicami w pomieszczeniach szkolnych; gabinet logopedyczny, pedagoga szkolnego, salka gimnastyki korekcyjnej, miejsce zabaw(Program Rządowy Radosna Szkoła)  gabinet wyposażony w specjalistyczny sprzęt  do pracy metodą SI. Od października tego roku szkolnego dzieci korzystają również z sprzętu do terapii Biofeedbac.

W styczniu, dzieci z Wczesnego Wspomagania Rozwoju brały udział w zajęciach dogoterapii. Głównym gościem był pies terapeuta o imieniu Largo. Były to zajęcia w trakcie których dzieci poprzez zabawę poznawały zasady bezpieczeństwa związane z psem, poznawały potrzeby psa które trzeba zaspokoić, obowiązki które niesie za sobą posiadanie psa a przede wszystkim przezwyciężały strach i lęk przed dużym psem.